Nasza Misja

Informować i uczyć jak dokonywać dobrych zakupów biżuterii oraz jak inwestować w diamenty i metale szlachetne. Powiemy także, jak dbać o diamenty, aby były jeszcze piękniejsze.

sobota, 25 kwietnia 2009

Jak zadbać o swoja biżuterie



Zdarza się niektórym, że ich biżuteria traci na wartości, dlaczego?

Nie dbają o nią tak jak powinni!!!

By Twoja biżuteria, długo zachowała swój pierwotny wygląd i swą wartość, co jest konieczne, jeżeli postanowisz ją sprzedać, zapamiętaj nasze rady.

Podstawowe zasady jak utrzymywać biżuterię z kamieniami szlachetnymi w dobrej kondycji:
  • Należy pamiętać, aby zawsze zdejmować biżuterię podczas wykonywania jakichkolwiek prac, które mogą narazić ją na działanie środków chemicznych, substancji ściernych, lub doprowadzić do porysowania ostrymi przedmiotami.
  • Lakiery do włosów, kosmetyki, perfumy, mogą uszkodzić metale szlachetne i kamienie szlachetne. Stosuj je tak, aby nie miały styczności z biżuterią. Niektóre kosmetyki zawierają oksydanty, które przyspieszają utlenianie, a w efekcie czernienie Twojej biżuterii.
  • Należy zachować ostrożność podczas wystawienia biżuterii na bezpośrednie działanie promieni słonecznych mogą one zmieniać kolor niektórych kolorowych kamieni szlachetnych.
  • Nie narażaj swoich klejnotów i biżuterii na gwałtowne zmiany temperatury, gdyż jej nagłe wahania mają wpływ na pękanie struktur.
  • Zawsze przechowuj biżuterie w suchym miejscu, gdyż woda oraz składniki w niej zawarte mogą rozpuszczać kamienie z zawartością kredy.
  • Gdy często nosisz jakąś ulubioną biżuterię ze szlachetnymi kamieniami, wówczas co pewien czas udaj się do jubilera, aby sprawdzić czy nie poluzowane są kamienie w biżuterii. Utrata ich narazi cię na dodatkowe koszty, a czasem trudno jest dopasować kamienie o odpowiedniej wielkości i barwie.

Jak dbać o biżuterię z diamentami?

  • Diamenty należy przechowywać w czystości i odpowiednio o nie dbać nawet, kiedy nie są noszone. Trzeba je odpowiednio zabezpieczać, przed uszkodzeniem lub porysowaniem, gdy są pakowane w celu przeniesienia.
  • Ponieważ większość ludzi nosi swoje pierścionki zaręczynowe 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu istotnym, więc jest dbanie o nie, aby nie straciły swego pierwotnego blasku.
  • Oto parę porad jak utrzymać swój diament w idealnym stanie:
  • Unikaj noszenia diamentów podczas wykonywania prac w domu, w ogrodzie i jakiejkolwiek innej cięższej pracy. Pomimo, iż diamenty są niezwykle wytrzymałe, silne uderzenie może je ukruszyć.
  • Jeśli zauważysz, że kamień się obluzował, rusza się lub w jakikolwiek inny znaczny sposób uszkodzona została twoja biżuteria, nie noś jej, tylko natychmiast zanieś do profesjonalnego jubilera. Zalecamy, aby twój jubiler sprawdzał twoje pierścionki z diamentami, co najmniej raz w roku. Pamiętaj jednak, że musi je oglądać wyłącznie w Twoim towarzystwie i na Twoich oczach, nie zostawiaj ich u niego.
  • Kiedy nie nosisz swoich diamentów, przechowuj je w pudełku wyłożonym materiałem lub mającym przegródki – diamenty mogą porysować inną biżuterie, a także siebie nawzajem.
  • Podczas wykonywania prac domowych nie pozwól, aby twoja biżuteria weszła w kontakt z chlorowymi wybielaczami.

Czyszczenie diamentów

Diamenty tak jak wszystko inne, brudzą się. Mleczka do ciała, pudry, mydła, nawet naturalny tłuszcz z twojej skóry tworzą warstwę na powierzchni diamentu i obniżają jego blask. Dodatkowo chemikalia spotykane w powietrzu mogą utleniać lub zmieniać kolor tego, w co kamień został oprawiony.

Oto cztery sposoby oczyszczania twoich diamentów:

Kąpiel w płynie. Przygotuj małą miskę z ciepłą wodą z delikatnym płynem. Nie może on być na bazie chloru! Szczotkuj biżuterię miękką szczoteczką do zębów. Pozwól, aby twoja biżuteria ociekła na plastikowej bądź metalowej suszarce, po czym dokładnie spłucz ją ciepłą wodą (nie zapomnij zatkać odpływu!). Osusz delikatnie miękką ściereczką bez włosków.

Moczenie w zimnej wodzie. Zmieszaj w stosunku 4 do 1 zimną wodę i delikatny płyn do mycia naczyń. Namocz biżuterię przez kilka minut. Wyjmij z mieszanki i delikatnie dotykaj wokół oprawy miękką szczoteczką. Ponownie przepłucz w mieszance, po czym osusz ręcznikiem papierowym lub chusteczką higieniczną.

Metoda szybkiego zamaczania. Zakup jeden ze środków czyszczących do biżuterii znanej firmy, dobierz go do rodzaju metalu i kamieni w twojej biżuterii. Dokładnie przeczytaj instrukcję stosowania i wykorzystaj go zgodnie z zaleceniami. Nie dotykaj swoich czystych diamentów palcami, gdyż tłuszcz z rąk pozostawi na nich warstwę brudu.

Czyszczenie ultradźwiękiem. Obecnie jest wiele rodzajów tych niewielkich urządzeń dostępnych dla każdego. Wyczyszczą one w parę chwil dowolną biżuterię, którą tylko można namoczyć. Często są one wyposażone w metalowy kubek napełniany wodą z płynem. Kiedy maszynę się uruchomi wprawia ona naczynie w wysokiej częstotliwości drgania. Nie używaj jej do czyszczenia szmaragdów i pereł!

UWAGA: Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta takiej maszyny. Powyższa metoda nie jest odpowiednia dla pereł, opali, lapisu, korali i wielu innych kamieni szlachetnych. Do przedmiotów delikatnych zalecamy wykorzystywanie kąpieli w ciepłej wodzie.

Pelengacja Pereł

Perły to jedyne szlachetne kamienie pochodzące z żywego organizmu! Perły są miękkie i delikatne, więc są bardziej narażony na uszkodzenia.
Więc jak należy o nie d
bać? Wystarczy wytrzeć je miękką, wilgotną ściereczką, aby usunąć wszelkie ślady produktów kosmetycznych i innych. Aby umyć perły, użyj roztworu łagodnego mydła z wodą i przetrzyj miękką szmatką.
Pamiętaj, aby przechowywać perły osobno, z dala od twardych przedmiotów i innej biżuterii, aby zapobiec zadrapaniom lub innych uszkodzeniom. Trzymaj biżuterię z perłami w torebce, z miękkiego materiału.

Pielęgnacja Złota i Platyny

Należy zachować ostrożność, aby uniknąć zarysowania. Należy pamiętać, że złoto jest bardziej miękkie niż platyna i łatwiej go porysować, łatwiej też poddaje się ścieraniu.
Złoto i platynę można łatwo czyścić przy użyciu roztworu mydła i wody. Wystarczy delikatnie szorować używając miękkiej szczoteczki. Roztwór powinien być w temperaturze pokojowej lub lekko ciepłej, nie może być gorący.

Pielęgnacja Srebra

Srebro wykorzystywane do produkcji biżuterii jest metalem szlachetnym, który na skutek kontaktu z powietrzem, wodą, potem i innymi czynnikami traci swój połysk, matowieje i ciemnieje. Dlatego ważne jest odpowiednie przechowywanie. Najlepiej, jeżeli biżuteria ma swoje specjalne miejsce gdzie nie będzie narażona na zbytnie nasłonecznienie oraz na mechaniczne uszkodzenia i otarcia. Bardzo dobrym nawykiem jest także trzymanie każdej ozdoby w osobnym, zamykanym woreczku. Dzięki temu ogranicza się kontakt srebra z tlenem. Jeżeli natomiast chcemy przywrócić połysk biżuterii, która już zdążyła go utracić powinniśmy udać się do jubilera i poprosić o radę. Można oczywiście wyczyścić biżuterię w domu, wystarczy zaopatrzyć się w płyn do czyszczenia biżuterii i zastosować się do zamieszczonej na nim instrukcji. Mogą to być także specjalne nasączane ściereczki. Jeżeli jednak przedmiot, który chcemy wyczyścić składa się nie z samego srebra, warto zasięgnąć porady specjalisty, gdyż każdy kamień, metal i inny materiał ma swoje specjalne wymogi i nie wszystkie nadają się do czyszczenia tym samym preparatem.

Nie przechowuj biżuterii srebrnej w metalowych lub szklanych szkatułkach, czy pudełeczkach। Materiały te reagują ze srebrem na wielką jego niekorzyść. Eksponowanie srebra na słońcu, gdy nie jest noszone, jest czynnikiem także niekorzystnym. Unikaj tego.












sobota, 11 kwietnia 2009

Jaki diament wybrać?

Naturalne diamenty mają miliony lat. W jednym takim małym kamieniu możemy zobaczyć historię, naszej planety. Diamenty jednak są dobrem natury i tak jak wszystkie jej dobrodziejstwa – wyczerpują się z czasem. Ilość miejsc wydobycia i wielkość złóż kończy się, więc już za 20 lat nie będzie dostępnych w sprzedaży naturalnych diamentów.

Ludzie nie chcą stracić tego najbardziej wartościowego i najtwardszego kamienia na świecie. Postanowili sami uzupełnić rynkowe braki, które nastąpią za kilkanaście lat i na własną rękę wyprodukować jego nędzną podróbkę. Nauczyliśmy się już naśladować „matkę naturę”, bo czym innym można nazwać coś, co powstało w laboratorium w czasie jednego dnia, zamiast w ziemi przez miliony lat? Nawet, jeżeli nasza podróbka uda się i wyprodukujemy najlepszy i najpiękniejszy diament to ile może być wart ten nasz idealny diament, który ma jeden dzień, w porównaniu z tym, który ma miliony lub nawet miliardy lat? Najbardziej żółty i najbardziej „zanieczyszczony” inkluzjami kamień, będzie tym wyjątkowym, oryginalnym antykiem, a nie seryjną produkcją identycznych klonów. Każdy oczywiście musi sam podjąć decyzję, czy woli mieć milion letni oryginał, czy wczoraj wykonaną kopię.

Kiedy już podejmiemy decyzję o zakupie, musimy zastanowić się, co wybrać? Każdy diament jest inny, jedyny w swoim rodzaju, a na cenę mają wpływ jego parametry. W diamentach wyróżniamy 4 najważniejsze charakterystyki, wpływające na jego wartość: kolor, czystość, wielkość i szlif. Duże znaczenie ma także kształt. Logicznie myśląc powinno być tak, że im kształt jest rzadszy tym wyższa będzie jego cena. W jakimś stopniu tak właśnie jest, ale… najwyżej ceniony jest najpopularniejszy okrągły kształt tzw. brylantowy. Jest on trudniejszy do wykonania, więc potrzebuje lepszych umiejętności szlifierza, a także dużej wielkości surowego diamentu, gdyż pozostające odpady mogą stanowić nawet do 70%.

Co jest najważniejsze, od czego zacząć? Dla każdego będzie to, co innego, gdyż każdy z nas jest wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju i każdy ma inny gust. Ważne jest, jakie przeznaczenie ma mieć nasz diament i jaką kwotą dysponujemy, aby ją przeznaczyć na zakup odpowiedniego kamienia. Musimy zastanowić się najpierw,

a) czy ma on być długoterminową lokatą, diamentem inwestycyjnym, który przynosi największe zyski,

b)czy ma to być kamień do oprawy w wyrób jubilerski, który cieszyć nas będzie swoim pięknem przez लता.

W obu przypadkach, może stać się on najlepszym dziedzictwem rodowym, przekazywanym przez pokolenia.

Dla większości z Nas różnica w wyglądzie pomiędzy najczystszym, a średniej czystości diamentem, czyli inwestycyjnym, a jubilerskim, nie będzie wcale widoczna। Różnicę pomiędzy nimi zobaczyć można wyłącznie pod mikroskopem, w przeciwieństwie do ceny, którą już widać gołym okiem. Więc jeżeli nie widać różnicy to, po co wydawać więcej pieniędzy, gdy tylko chcemy oprawić nasz kamień?

Inaczej rozpatruje się element koloru diamentu. Ma on ogromny wpływ, na jakość i cenę diamentu. W przypadku diamentów przeźroczystych, czyli tzw. białych ,im wyższy kolor tym piękniej wygląda nasz diament, gdyż większa ilość odbijanego w nim światła daje wyjątkowy efekt. Klasyfikacja kolorów zaczyna się od „D” – jest to najrzadziej występujący w naturze kolor i dochodząc (według alfabetu), aż do „Z”, który uważany jest już na przemysłowy, nie nadający się do oprawy w जुबिलेर्स्त्विए

W zależności od wielkości i koloru, ceny detaliczne diamentów wahają się:


Podane wielkości, czystości i kolory dostosowane są do najbardziej popularnie umieszczanych w wyrobach jubilerskich, czyli w czystości od Si2-I2 i kolorach od H do P

0.5-0.69ct – ceny osiągają od 1 835$ do 420$

0.7-0.89ct – ceny od 3 863$ do 689$

0.9-0.99ct – ceny od 5 960$ do 1 134$

1.0-1.49ct – ceny od 10 639$ do 1 400$

Podane wielkości, czystości i kolory dostosowane są w najbardziej popularnych diamentach inwestycyjnych, czyli w czystości od IF-Si1 i kolorach od D do H

0.5ct-0.69ct – ceny od 7 921$ do 1 610$

0.7ct-0.89ct – ceny od 12 709$ do 3 332$

0.9ct-0.99ct – ceny od 17 602$ do 5 922$

1.0ct-1.49ct – ceny od 48 187$ do 8 120$

Ciekawostki:

Duże diamenty są rzadsze niż małe, dlatego ich cena wzrasta nieproporcjonalnie. Koszt dwu karatowego diamentu jest znacznie wyższy, niż dwu krotność kosztów, tej samej jakości, jedno karatowego diamentu.

Pierścionek wykonany z wielu małych diamentów o łącznej wadze jednego karata będzie zdecydowanie tańszy niż pierścionek z jednym diamentem wielkości jednego karata, nawet pomijając trudność wykonania takiego wyrobu.

Więc ile wart jest dla ciebie diament?

środa, 8 kwietnia 2009

Biżuteria u mężczyzn coraz częściej w modzie.

Dlaczego biżuteria u mężczyzny nadal wywołuje zdziwienie?

Utarło się w naszym społeczeństwie, że mężczyźnie nie pasuje nosić dużej ilości biżuterii. Niektórzy uważają, że powinien on ograniczyć się do efektownego (patrz - drogiego) zegarka. Wbrew tym zasadom na pokazach mody coraz bardziej popularna i powszechna staje się męska biżuteria. Coraz częściej pokazywane są efektowne i duże zdobienia męskich ciał.

Biżuteria nie musi być bardzo droga, ani bardzo bogata. Wykonana może być z niedrogiego srebra, tytanu lub kamieni symbolizujących naturę. W ostatnich latach bardzo modne stały się celtyckie wzory oraz różnorodne naszyjniki z dużymi wisiorami. Biżuteria powinna odzwierciedlać nasze zwyczaje, gusta charakter, osobowość i styl. Musi oczywiście być także wygodna.

Tradycyjne stało się obdarowanie mężczyzny lub chłopca biżuterią w postaci łańcuszka z krzyżykiem lub znakiem zodiaku, a czasem nawet bransoletką z grubego metalu. Popularne stało się również, że para narzeczonych obdarowuje się srebrnymi lub tytanowymi obrączkami, na znak wzajemnego uczucia i przywiązania.

Dawniej mężczyźni nie pojawiali się publicznie bez rodowego sygnetu symbolizującego wysoką pozycję społeczną. Odwrotnie do tamtejszych czasów, obecnie mówi się czasem, że gdy mężczyzna nosi sygnet, a do pierścienia jeszcze masywny łańcuch ze złota, to musi należeć do jakiejś złodziejskiej kasty społecznej. U niektórych wywołuje to zdziwienie, czy co najmniej uśmiech, gdyż noszenie przez mężczyzn złotych łańcuszków, bransolet, czy pierścieni, a także zegarków lub kolczyków z diamentami ma pokazywać luksus posiadany przez danego mężczyznę, ale również jego smak oraz oryginalność. Drogie Panie nie bójmy się obdarowywać naszych partnerów biżuterią. Dzięki niej nasz mężczyzna będzie oryginalny i modny.

Wyjątkowa Okazja dla Ciebie